تبلیغات
وکیل - علی اصغر قاسمی - قرار رد دادخواست

وکیل - علی اصغر قاسمی

آماده پاسخگوئی به سوالات حقوقی شما هستیم . لطفاً سوالات خود را از طریق صندوق پیام با ما مطرح کنید.

 

قرار رد دادخواست

 

نوع مطلب :مجموعه دیدگاههای قضات تهران در مورد آیین دادرسی مدنی ،

نوشته شده توسط:علی اصغر قاسمی

با توجه به اینكه در ماده 345 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى اشاره‏اى به نقص دادخواست تجدیدنظر از حیث هزینه دادرسى نشده است، تكلیف موردى كه دادخواست از این جهت ناقص مى‏باشد چیست؟

با توجه به اینكه در ماده 345 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى اشاره‏اى به نقص دادخواست تجدیدنظر از حیث هزینه دادرسى نشده است، تكلیف موردى كه دادخواست از این جهت ناقص مى‏باشد چیست؟ نظریه اتفاق آراء - (79/8/12):

با توجه به ماده 356 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى و مواد 53 و 54 همان قانون و ملاك ماده 345 و تبصره 2 ماده 339 قانون مذكور چنانچه تجدیدنظر خواه از حیث هزینه دادرسى مبادرت به رفع نقص ننماید دادگاه بدوى قرار رد صادر خواهد نمود.

45- آیا قرار ردّ دادخواست كه از سوى دفتر دادگاه به استناد ماده 56 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى (در مواقعى كه خواهان یا محل اقامت او معلوم نباشد) صادر گردد قابل اعتراض مى‏باشد؟ در صورتى كه این قرار قابل اعتراض باشد موعد آن چند روز است؟ نظریه اكثریت (قریب به اتفاق )- (79/6/3):

طبق ماده 83 قانون آئین دادرسى مدنى سابق كه منسوخه است و قابل اجراء نیست قرار رد صادره در مواردى كه مدعى یا اقامتگاه او معلوم نبود ظرف ده روز از تاریخ الصاق به دیوار قابل اعتراض بود. در تدوین و تصویب ماده 56 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى چنین موضوعى مقرر نشده و این نوع قرارها جزء قرارهاى قابل اعتراض منظور ن: 2 6"> ب - تبصره 6 ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق:« پس از طلاق در صورت درخواست زوجه مبنى بر مطالبه حق الزحمه كارهایى كه شرعاً بعهده وى نبوده است دادگاه بدوا از طریق تصالح نسبت به تامین خواسته زوجه اقدام مى‏نماید و در صورت عدم امكان تصالح، چنانچه ضمن عقد یا عقد خارج لازم، در خصوص امور مالى ،شرطى شده باشد طبق آن عمل مى‏شود، در غیر اینصورت ،هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد، و نیز تقاضاى طلاق ناشى از تخلف زن از وظایف همسرى یا سوء اخلاق و رفتار وى نباشد، به ترتیب زیر عمل مى‏شود :

الف- چنانچه زوجه كارهایى را كه شرعاً بعهده وى نبوده به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و براى دادگاه نیز ثابت شود، دادگاه اجرت المثل كارهاى انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حكم مى‏نماید.

ب - در غیر مورد بند «الف» با توجه به سنوات زندگى مشترك و نوع كارهایى كه زوجه در خانه شوهر انجام داده و وسع مالى زوج، دادگاه مبلغى را باب بخشش (نحله) براى زوجه تعیین مى‏نماید.»

شده است. با توجه به معلوم نبودن مدعى یا اقامتگاه او، موضوع ابلاغ قرار منتفى است و این نوع قرارها قابل اعتراض نیستند.

- نظریه مشورتى شماره 7/5920 مورخ 79/7/3 اداره حقوقى قوه قضائیه : «قرار ردّ دادخواست موضوع ماده 56 قانون آئین دادرسى دادگاههاى عمومى و انقلاب در امور مدنى براى آنست كه پرونده بلاتكلیف نماند و این قرار ابلاغ نمى‏شود زیرا معلوم نیست به چه كسى و در كجا باید ابلاغ گردد. بدیهى است هر گاه خواهان مراجعه كند و مشخصات خود یا محل اقامتش را در دادخواست ذكر نماید بجریان گذاشته خواهد شد.» 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


اصول ایین دادرسی مدنی در ابلاغ . دکتر جعفری لنگرودی بر گرفته از مجله حقوق امروز 1342 چهارشنبه 6 دی 1391
دیدگاه دکتر جعفری لنگرودی در خصوص توقیف سرقفلی بر گرفته از مجله حقوق امروز فروردین 42 چهارشنبه 6 دی 1391
فهرسی از پایان نامه ها سه شنبه 12 اردیبهشت 1391
روابط موجر و مستاجر - پاسخ سوال اقای علی شنبه 10 دی 1390
قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب1376 با آخرین اصلاحیه(مصوب 9/5/1389 مجمع تشخیص مصلحت نظام شنبه 8 مرداد 1390
جرم انتقال مال غیر مشمول مرور زمان نیست سه شنبه 13 اردیبهشت 1390
قانون الحاق یک تبصره به ماده 336 قانون مدنی مصوب 1385 چهارشنبه 11 اسفند 1389
قانون چک چهارشنبه 11 اسفند 1389
متن قانون جرائم رایانه ای چهارشنبه 11 اسفند 1389
بررسی تطبیقی مسؤولیت مدنی قاضی (در حقوق ایران و فقه امامیه و سیستم های حقوقی بیگانه) چهارشنبه 11 اسفند 1389
تخلفات انتظامی و جرائم قضات چهارشنبه 11 اسفند 1389
رأی وحدت رویه شماره 709 هیأت عمومی دیوان عالی كشور درخصوص صلاحیت دادگاه كیفری استان جمعه 6 اسفند 1389
آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن چهارشنبه 20 بهمن 1389
قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسكن چهارشنبه 20 بهمن 1389
قانون برگزاری مناقصات چهارشنبه 20 بهمن 1389
لیست آخرین پستها