تبلیغات
وکیل - علی اصغر قاسمی - وکالت در آراء و اندیشه های قضات

وکیل - علی اصغر قاسمی

آماده پاسخگوئی به سوالات حقوقی شما هستیم . لطفاً سوالات خود را از طریق صندوق پیام با ما مطرح کنید.

 

وکالت در آراء و اندیشه های قضات

 

نوع مطلب :مجموعه دیدگاههای قضات تهران در مورد حقوق مدنی ،

نوشته شده توسط:علی اصغر قاسمی

اگر وكالت ضمن عقد خارج لازم داده شده و شرط شود بعد از فوت طرفین نیز نسبت به ورثه معتبر باشد آیا یا فوت وكیل یا موكل و عدم انجام مورد وكالت، وكالت مذكور به قوت خود باقى است ؟اگر وكالت ضمن عقد خارج لازم داده شده و شرط شود بعد از فوت طرفین نیز نسبت به ورثه معتبر باشد آیا یا فوت وكیل یا موكل و عدم انجام مورد وكالت، وكالت مذكور به قوت خود باقى است ؟ نظریه اكثریت (قریب به اتفاق) - (78/3/5):

وكالت عقدى است جایز كه بموجب آن وكالت دهنده براى انجام امرى، دیگرى را نایب خود مى‏نماید و به موت‏ - ماده 656 ق.م.

یا جنون وكیل یا موكل مرتفع مى‏شود. اعطاى وكالت ضمن عقد لازم یا شرط عدم عزل وكیل ضمن چنین‏ - ماده 678 ق.م .

عقدى ماهیت عقد وكالت را تغییر نمى‏دهد. حكم مقرر در ماده 347، چنانچه راننده وسیله نقلیه‏اى كه موجب ورود خسارت به غیر شده، مالك آن وسیله نباشد، خسارت وارده از مالك وسیله نقلیه قابل مطالبه است یا راننده آن؟ نظریه اكثریت - (79/7/7):

باتوجه به ماده 336 قانون مجازات اسلامى كه مؤخر بر قانون بیمه اجبارى مسئولیت مدنى دارندگان وسیله نقلیه.... مصوب 1347 مى‏باشد فقط، راننده‏اى كه سبب ورود خسارت شده است در مقابل زیان دیده مسئول است و مالك وسیله نقلیه كه مداخله‏اى در وقوع حادثه نداشته مسئول نیست.

نظریه اقلیت:

هر چند مطابق مقررات جزائى از جمله مواد 714 به بعد قانون مجازات اسلامى مسئولیت كیفرى از حیث مجازات تعزیرى و پرداخت دیه متوجه راننده مقصر مى‏باشد، لكن درخصوص خسارت مالى ناشى از حوادث رانندگى وسایل نقلیه موتورى طبق ماده یك قانون بیمه اجبارى مسئولیت مدنى دارندگان وسایل نقلیه موتورى زمینى در مقابل اشخاص ثالث مصوب 1347، دارنده وسیله نقلیه (مالك وسیله) مسئول جبران خسارت است بنابراین زیان دیده مى‏تواند جبران خسارت را از او بخواهد. البته این امر مانع مراجعه زیان دیده به شخصى كه موجب ورود ضرر شده نیست (هر دو بعنوانى در برابر متضرر مسئول هستند). بدیهى است چنانچه دارنده وسیله نقلیه بر این اساس زیان وارده را جبران نماید، از باب قاعده تسبیب و مطابق قانون مسئولیت مدنى مى‏تواند به راننده رجوع نماید.

- نظریه مورخ 66/11/15 قضات دادگاههاى صلح و حقوقى 2 تهران (باتفاق آراء): «مقررات راجع به بیمه اتومبیل نسبت به قانون مدنى و قانون مسئولیت مدنى قانون خاص و در مورد خودرو یعنى مسائل مربوط به خسارات ناشى از اتومبیل لازم الاجراء است لذا چنانچه مالك به تكلیف قانونى عمل و اتومبیل خود را بیمه نموده باشد مسئول خسارات ناشى از اتومبیل مذكور راننده آن خواهد بود و در صورتى كه خسارات را شركت بیمه تادیه كرده باشد براى جبران باید به راننده مراجعه كند و اگر اتومبیل بیمه نشده باشد مسئول خسارت ناشى از آن اتومبیل مالك آن است و دعوى زیان دیده بطرفیت او قابلیت استماع دارد و در این حالت چنانچه مالك به زیان دیده خسارت پرداخت كرده لیكن در اصل راننده اتومبیل مقصر بوده باشد مالك از باب قاعده لاضرر و تسبیب و قانون مسئولیت مدنى مى‏تواند براى جبران خسارت خود براننده رجوع كند.»

نظریه مشورتى شماره 7/5439 مورخ 59/11/11 اداره حقوقى دادگسترى : «مسئولیت مدنى اشخاص وقتى تحقق پیدا مى‏كند كه ورود خسارت در اثر عمد یا بى احتیاطى و بى مبالاتى آنان باشد و قانون بیمه اجبارى وسائط نقلیه نیز جز این اشعارى ندارد بنابراین دارنده وسیه نقلیه هم وقتى مسئول خسارت وارده به اشخاص ثالث است كه در اثر عمل او این خسارت وارد شده باشد و قرار داد بیمه كه بر اثر این قانون منعقد مى‏شود خساراتى را كه از بكار انداختن وسیله نقلیه ایجاد مى‏شود براى تسهیل حقوق اشخاص ثالث تامین مى‏نماید و در صورتى كه مازاد بر مبلغ پرداختى بیمه گر خسارت مطالبه شود تنها علیه وارد كننده خسارت قابل طرح است.» 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


اصول ایین دادرسی مدنی در ابلاغ . دکتر جعفری لنگرودی بر گرفته از مجله حقوق امروز 1342 چهارشنبه 6 دی 1391
دیدگاه دکتر جعفری لنگرودی در خصوص توقیف سرقفلی بر گرفته از مجله حقوق امروز فروردین 42 چهارشنبه 6 دی 1391
فهرسی از پایان نامه ها سه شنبه 12 اردیبهشت 1391
روابط موجر و مستاجر - پاسخ سوال اقای علی شنبه 10 دی 1390
قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب1376 با آخرین اصلاحیه(مصوب 9/5/1389 مجمع تشخیص مصلحت نظام شنبه 8 مرداد 1390
جرم انتقال مال غیر مشمول مرور زمان نیست دوشنبه 12 اردیبهشت 1390
قانون الحاق یک تبصره به ماده 336 قانون مدنی مصوب 1385 چهارشنبه 11 اسفند 1389
قانون چک چهارشنبه 11 اسفند 1389
متن قانون جرائم رایانه ای چهارشنبه 11 اسفند 1389
بررسی تطبیقی مسؤولیت مدنی قاضی (در حقوق ایران و فقه امامیه و سیستم های حقوقی بیگانه) چهارشنبه 11 اسفند 1389
تخلفات انتظامی و جرائم قضات چهارشنبه 11 اسفند 1389
رأی وحدت رویه شماره 709 هیأت عمومی دیوان عالی كشور درخصوص صلاحیت دادگاه كیفری استان پنجشنبه 5 اسفند 1389
آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن چهارشنبه 20 بهمن 1389
قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسكن چهارشنبه 20 بهمن 1389
قانون برگزاری مناقصات چهارشنبه 20 بهمن 1389
لیست آخرین پستها